Sparen voor je eerste huis: de 24-jarige Tristan deed het en geeft 3 tips 

Sparen voor je eerste huis, dat lijkt onmogelijk, maar Tristan deed het. Sinds zijn tienerjaren spaarde hij elke maand voor zijn eerste koopwoning en in december 2023 tekende hij de koopakte. Hij woont nu in zijn eigen huis met uitzicht op de hei en vlakbij zijn vrienden en familie. Een droom die werkelijkheid werd. Hoe pakte hij dat aan?

Fotografie: Pieter van den Boogert

Er moest nog wel wat geklust worden in het huis van de 24-jarige Tristan. De felle kleuren verfde hij over en de schrootjes haalde hij weg. Inmiddels voelt hij zich helemaal thuis in het hoekappartement van 52 vierkante meter op de bovenste verdieping van een appartementencomplex in Bussum. Tristan: “Ik ben nou eenmaal een Bussumse jongen. Mijn vrienden wonen hier. Mijn verenigingen zijn hier. En ik woon vlak bij mijn vader. Ik zou echt nergens anders willen wonen.”

Het weidse uitzicht draagt daar natuurlijk ook nog aan bij. “Ik heb een aparte keuken, een slaapkamer, een woonkamer en een fantastisch uitzicht doordat het appartement op de hoek van het gebouw zit. Het is niet groot, maar voor mij alleen perfect.”

Ik twijfelde of ik op kamers zou gaan 

Een eigen huis op je 24ste, dat zie je niet vaak. En al helemaal niet nu de overspannen huizenmarkt het starters zo moeilijk maakt. Hoe kreeg Tristan het voor elkaar? Hij wist al vroeg dat hij een eigen plek wilde om te wonen. “Dat leek me gewoon lekker. Daarom ging ik tijdens mijn studie niet op kamers. Ik wilde geen studielening, want dan kon ik niet sparen en beleggen om het potje voor mijn eigen huis te spekken. Natuurlijk twijfelde ik daar weleens over, want op kamers is wel heel leuk. Maar eigenlijk ging mijn leven in Bussum tijdens mijn studententijd gewoon door. Ik werkte, studeerde en deed genoeg leuke dingen.”

In de jaren voordat hij zijn appartement kocht, paste Tristan regelmatig op huizen van mensen die met vakantie waren. “Dat voelde echt goed,” vertelt hij. “Ik kreeg de smaak wel te pakken.”

Sparen voor je eerste huis vraagt om slim omgaan met geld

Behalve dat hij niet op kamers ging, moest Tristan ook wel wat andere dingen laten om zijn spaarpot te vullen. Maar het belangrijkste is dat hij slim met geld omgaat . “Mijn ouders werken allebei bij banken. Zij hebben me al op jonge leeftijd uitgelegd hoe je moet sparen en beleggen. Wat de kansen, maar ook de risico’s zijn. Als je dat snapt en je legt elke maand een bedrag opzij, dan bouwt dat echt wel op. Toen ik mijn huis kocht, had ik een behoorlijk bedrag bij elkaar gespaard.” En dat had hij ook nodig.

Tristan: “Je kan tegenwoordig als starter echt geen huis meer kopen met alleen een hypotheek. Je móét eigen geld meenemen. Als je geen partner hebt, is het al helemaal een opgave. Veel mensen blijven daarom lang in huurhuizen wonen. De huur die ze betalen is vaak hoger dan de 900 euro die ik nu kwijt ben aan mijn hypotheek.”

Een vaste baan is niet genoeg

Tristan: “Ik heb dit huis kunnen kopen omdat ik een vaste baan heb. Die geeft me de juiste basis, maar dat was niet genoeg. Daarom vroeg ik ook een starterslening aan via het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting. Met die lening kon ik het verschil tussen mijn maximale hypotheek en de prijs van de woning overbruggen. De gemeente staat garant voor de hypotheek, die de eerste drie jaar aflossingsvrij is en nul procent rente opbouwt.

Daarna wordt opnieuw getoetst of je een hoger salaris hebt en kunt aflossen. Mocht het echt nergens op uitlopen met je carrière, dan wordt de lening uiteindelijk zelfs kwijtgescholden. Het is ook fijn dat ik door deze lening nog een klein beetje geld overhoud voor andere dingen dan het huis. Ik kan zelfs nog op vakantie als ik dat wil.”

“En dan was er nog mijn spaargeld: deels zelf ingelgd en deels door een eenmalig bedrag van mijn moeder. Daarnaast heb ik – denk ik – ook gewoon geluk gehad. Niet alleen dat ik thuis kon blijven wonen en mijn ouders me hielpen met beleggen, maar je komt er op de woningmarkt ook gewoon lastig tussen. Ik ging bieden in de zomer, misschien waren er daardoor minder gegadigden. Ik ben er gewoon voor gegaan, maar ik wist ook dat mijn eerste huis niet perfect hoefde te zijn.” Lachend: “Maar eigenlijk is dat het wel.”

“Nu ik mijn eigen huis heb, ben ik goedkoper uit dan wanneer ik een even grote woning zou huren. Dat komt vooral door de hypotheekrenteaftrek, dat scheelt echt een hoop. Bovendien los ik mijn hypotheek af en bouw ik tegelijkertijd vermogen op. In de afgelopen anderhalf jaar heb ik ook alweer extra afgelost. Dat is natuurlijk heel fijn.”
“Als ik andere jongeren iets zou kunnen meegeven, dan zijn deze drie tips.”

Triodos hypotheken: duurzaam wonen voor iedereen
Tristan sloot zijn hypotheek af bij Triodos Bank. Ga jij ook voor het eerst een woning kopen of zoek je een volgend huis? Dat is een beslissing met veel impact, voor jezelf en je omgeving. Daarom helpt Triodos Bank je met een hypotheek, zodat je jouw droomhuis kunt financieren. Bij Triodos Bank is veel mogelijk. De bank financiert bijvoorbeeld ook andere woonvormen, zoals waterwoningen en zelfbouw. En Triodos Bank stimuleert verduurzaming bij de bouw en verbouw van je woning. Ontdek wat de bank voor jou kan betekenen in een vrijblijvend gesprek.
Naar Triodos hypotheken.

Sparen voor je eerste huis: 3 tips

1. Geef niet op

“Het is heel belangrijk om niet op te geven als je het even niet ziet zitten. Een huis kopen ís mogelijk als je openstaat voor oplossingen, al voldoet je eerste woning misschien niet aan al je wensen. Voor mij was een huis in Amsterdam bijvoorbeeld niet haalbaar. Maar in Bussum vind ik het eigenlijk veel leuker. Ik zie ook dat jonge mensen uit de buurt die wél naar Amsterdam zijn gegaan, vaak weer terugkomen als ze eind twintig zijn. Ik heb die stap gewoon overgeslagen.”

2. Lees je goed in

“Voordat je gaat zoeken, moet je echt weten hoeveel geld je kunt lenen. Online vind je allerlei rekenmodules om een inschatting te maken van de maximale hypotheek die je kunt krijgen. Dat geeft een goede basis. Kijk daarnaast wat er mogelijk is via de starterslening. Die kan het verschil maken.”

3. Begin met sparen en beleggen

“Begin gewoon met sparen en beleggen, daar is het nooit te laat voor. Maak een plan: hoeveel heb je nodig, wat moet je daarvoor maandelijks inleggen? Tools laten heel inzichtelijk zien wat er gebeurt als je bijvoorbeeld 75 euro per maand spaart met 4% rendement, of wat het oplevert als je 150 euro kunt missen. Ik denk dat mensen sparen en beleggen soms veel te moeilijk maken in hun hoofd. Ik houd het heel simpel. In 2019 begon ik met honderd euro per maand. Sindsdien leg ik structureel in, soms iets minder, vaker iets meer.”

“De bank belegt mijn geld voor mij. Dat scheelt werk en je hebt een aanspreekpunt. Maar let wel op. Beleggen biedt kans op een goed rendement, maar is nooit zonder risico. De waarde van je beleggingen kan schommelen, je doel kan uitblijven en je kunt (een deel van) je inleg verliezen. Beleg alleen met geld dat je voorlopig niet nodig hebt en voor langere tijd kunt missen. Daar word ik gelukkig niet warm of koud van – beleggen is een keuze voor de lange termijn.”

“Ik werk elk jaar mijn spreadsheets bij: wat komt er binnen, waar wil ik geld aan uitgeven en hoeveel blijft er over voor mijn spaarpotjes – voor leuke dingen of voor de skivakantie. Ik vind dat plannen en puzzelen leuk. Deze truc heb ik thuis geleerd, bij ons thuis was het heel normaal om over geld te praten. Door er bewust mee bezig te zijn, is veel meer mogelijk dan je denkt.”

In oktober organiseren we voor de 5e keer de Anders Wonen maand in samenwerking met Triodos Bank. Dit betekent dat we tijdens deze maand extra veel woonverhalen delen van pioniers die het anders aanpakken. Wil je niks missen? 
> Schrijf je dan hier in voor de maand en ontvang een maand lang onze gratis Anders Wonen Nieuwsbrief die ook weer automatisch stopt. Hier vind je meer informatie over de Anders Wonen Maand.
> Wil je je nu alvast laten inspireren door verhalen van woonpioniers en praktische tips over wonen? Bestel dan ons boek Anders Wonen via onze shop :-)
> En droom je ervan om zelf in een wooncommunity, eco-dorp of wooncoöperatie te wonen, of wil je zelf gaan bouwen? Volg dan een van onze online Masterclasses:
7 oktober om 20.00 uur: Leef duurzaam en gelukkig in een Wooncommunity 
21 oktober om 20.00 uur: Voor altijd betaalbare huur met je eigen wooncooperatie 
28 oktober om 20.00 uur: Je eigen huis bouwen? Woonpioniers helpt je op weg.  

Over de schrijver

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *